canisterapieV rámci stálého zlepšování a doplňování služeb a různých terapií, které je možné využít pro pacienty a klienty – většinou seniory - naší LDN, jsme naši péči rozšířili o canisterapii. Canisterapie je metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny (canis = latinsky pes). Představuje pro ně účinné rozptýlení a také napomáhá procvičování některých částí těla, může aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (neverbální projevy atd.) ale i motoriku.

Canisterapii v LDN Vojenské nemocnice Olomouc provádí canisterapeutický tým, jehož členy jsou Hana Labská a její fenka velkého pudla Arwen Regalis Canis. V únoru 2015 obě absolvovaly kurs Canisterapie, který pořádala Psí škola KOIRA paní Kamily Reiskubové z Kopřivnice. V březnu 2015 po úspěšném absolvování vzdělávacího programu a složení zkoušky získaly Cetrifikát canisterapie. 

Do LDN Vojenské nemocnice Olomouc dochází paní Hana Labská s fenkou Arwen od poloviny října 2015 jednou týdně. Se zdravotní sestrou nebo sanitářkou prochází pokoje a pokud má klient zájem, přistoupí s Arwen k němu, klient podává fence pamlsky a současně ji hladí a tím od ní získává potřebnou energii. Arwen se stále ještě učí a je čím dál lepší. Je to velmi přítulná a laskavá fenka. U některých klientů, kteří projevili zájem, několikrát provedly tzv. polohování, které spočívá v tom, že pes nahrazuje polštáře, které klienta podpírají, díky své teplotě působí na klienta velmi příjemně (zahřívá ho a předává mu energii) a díky dýchání psa se většinou zklidní i dech klienta. Největší výsledky jsou vidět u lidí trpících svalovými křečemi (spasticita) nebo třesem. 

Mnozí klienti se na Arwen a paní Hanu Labskou těší již dopředu a někteří mají připravené i vlastní pamlsky. Pacienti a klienti LDN jsou po návštěvě fenky Arwen usměvavější, optimističtější a někteří se i víc rozmluví. Zvláště polohování jim velmi svědčí a napomáhá lepší psychické pohodě. Vzhledem k tomu, že se nám tato nová služba jako terapie osvědčila, chceme v ní pokračovat a poskytovat ji našim pacientům a klientům i v roce 2016.

Fotogalerie zde.