solovka8. května 2017 u příležitosti oslav 72. výročí ukončení 2. světové války byl plk. v. v. Ivan Solovka vyznamenán z rukou ministra obrany Martina Stropnického Záslužným křížem ministra obrany České republiky III. stupně. Slavnost se odehrála za přítomnosti náčelníka generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře a dalších významných představitelů ministerstva obrany a veteránských organizací, a to ve slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově. Samotnému aktu předcházela slavnostní vojenská přehlídka za přítomnosti ministra obrany a předsedy senátu, předsedy poslanecké sněmovny a předsedy vlády. Plukovník Ivan Solovka byl spolu s jinými oceněn za zásluhy o mír a svobodu.

Význam práce a životních postojů vyznamenaných ocenil ministr obrany ve svém krátkém projevu. Každý z laureátů byl pak protokolárním pracovníkem ministerstva obrany představen a byla čtena krátká zpráva o jeho životě a zásluhách. 

Plukovník Solovka považoval samotné pozvání a vyznamenání za vysokou čest a navzdory vysokému věku byl připraven podstoupit cestu do Prahy, což vysoce ocenili i představitelé ministerstva obrany, veteránských organizací a zástupci médií, kterým plukovník Solovka poskytl několik rozhovorů. 

Fotogalerie zde.

Kompletní článek na webu army.cz
http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ceska-republika-si-pripomina-72-let-od-konce-2--svetove-valky-133063/